Müşteri Deneyimi

Müşteri Deneyimi (CX – Customer Experience)

Müşteri deneyimi, son yıllarda birçok kurumun en önemli gündem maddeleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Sektörden bağımsız olarak her kurum iyi bir müşteri deneyimi yaratmak ve bunu sürdürmek için çalışıyor. Elbette bu başarının, müşteriyle temas kurulan her noktada devam etmesi gerekiyor.

Bu noktadan hareketle müşteri deneyimini, tüm temas noktalarında müşterilerimizle oluşturduğumuz etkileşimin çıktıları olarak tanımlıyoruz.
 

Her kanalda tutarlı, senkronize ve sürdürülebilir müşteri deneyimi

Müşteri hizmetlerine daha yakından baktığımızda, karşımıza bütünün çok önemli ve büyük bir parçası çıkıyor. Müşteri hizmetleri, diğer temas noktalarıyla karşılaştırıldığında, bu alanda kurulan temas sayısı ve güçlü etkisi ön plana çıkıyor. Ancak bu noktada müşteri hizmetlerini, sadece müşterilerin çağrılarını yanıtlamak ya da onları aramakla sınırlı olarak düşünmeyip bunun yanında hem yazılı hem de dijital kanallarla (Ör-Chatbot, IVR… vs) verilen hizmetlerin de bu başlık altında toplanması gerektiğini kendimize hatırlatmamız gerekiyor.
Hizmet ve ürün sunulan sektörlerde artan rekabetin yanında, kurumlar için müşterilerle kurulan ilişkilerinin süresini belirleyen en önemli unsur, ne kadar etkili bir müşteri deneyimi oluşturulmuş olduğu ve bunun yanında tüm temas noktalarında müşterilere bunun nasıl yaşatıldığıdır. UNIQ olarak bu noktada yapısal iyileştirme, geliştirme ve yeni baştan dizayn çalışmaları çerçevesinde müşteri deneyiminizi daha ileri taşıyacak çözümler sunuyoruz:
Bu yapısal geliştirmelerin yanında daha detaylı çözümler de sağlıyoruz:
  • Çalışan deneyimini iyileştiren gelişim planlarının hazırlanması ve eğitimlerinin verilmesi
  • Müşteriyle temas kurulan tüm kanallar arasında devamlılığın ve senkronizasyonun sağlanması, müşteri yolculuğunun olumsuz sürprizlerden arındırılması
  • CRM ve profil çalışmalarıyla müşterilere sunulacak kişiselleştirilmiş deneyimlerin tasarlanması
  • Müşterilerin istek, şikâyet ve söylemek istediklerinin speech analitics (konuşma analizi) desteğiyle de konsolide edilmesi, bunların aksiyon planlarına dönüştürüldüğü “Voice of Customer (Voc) / müşterinin sesi” programının yürütülmesi
  • Süreçlerin müşteri deneyimi bakış açısıyla uçtan uca optimizasyonu ve otomasyonu
  • Müşteri deneyimi ölçümleri