Neslihan Öziş Aslan

Direktör, Eğitim ve Gelişim Yönetimi

Neslihan Öziş Aslan, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olmuştur ve yine Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İletişim Bilimleri yüksek lisansını tamamlamıştır.

1995 yılında LİNK HOLDİNG pazarlama departmanında kariyer hayatına başlayan Aslan, 1997-1999 yılları arasında İngiltere’de dil eğitimi almış ve turizm otelcilik sektöründe çalışmıştır.

1999 – 2000 yılları arasında, Birleşmiş Milletler çatısı altındaki Birlemiş Milletler Kalkınma Programı’nda (UNDP) görev yapmış, 1999 Marmara depremi iyileştirme faaliyetleri saha çalışmalarına katılmıştır.

2000 yılında kariyerine farklı bir yön vererek Yapı Kredi Bankası Çağrı Merkezi’nde takım lideri olarak işe başlamıştır; inbound ve outbound ekipler yönetmiştir. Bu süreçte önemli eğitimler vermiş, çağrı merkezi çalışanlarının “İletişim Becerileri ve Satış Yetkinliklerinin” artmasına yönelik pek çok eğitim vermiştir. Yapı Kredi Bankası ve Koçbank birleşmesinde görev almış, birleşme sonrası Özel Bankacılık Pazarlama ekibine katılmış, 2008 yılına dek Segment Yöneticisi olarak görev yapmıştır.

2008 yılında sigorta sektörüne geçerek BNP Paribas Cardif A.Ş. çatısı altında Müşteri İlişkileri Müdürü olarak görev yapmaya başlayan Neslihan Öziş Aslan, CARDİF Sigorta – Fortis Emeklilik A.Ş. birleşmesini tecrübe etmiş, birleşme sonrası Pazarlama Müdürü görevine terfi etmiştir. 2015 yılına dek müşteriye dokunan pek çok çalışmanın içinde yer almış, Müşteri memnuniyeti araştırmaları, kampanyalar ve müşteri hayat döngüsü aktivitelerini yönetmiştir.

Neslihan Öziş Aslan, UNIQ Eğitim ve Danışmanlık bünyesinde 2016 yılında yönetici ve müşteri temsilcisi gelişim akademi programlarında danışman olarak göreve başlamıştır, görevini Eğitim ve Gelişim Direktörü olarak sürdürmektedir.