Eniz Akdağ

Direktör, İş Geliştirme ve Danışmanlık

Büyük ölçekli çağrı merkezi entegrasyonları, kurulumu ve operasyonlarının yönetilmesi ve stratejilerinin oluşturulmasında uzmanlaşmış olan Eniz Akdağ, sektörde pek çok önemli şirketin çağrı merkezi operasyonlarının yönetimini yapmıştır.
 
 İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun olan Akdağ, iş yaşamına 1994-2000 yılları arasında başlamıştır ve Türkiye’den ilk kordon kanı alımı ve taşınması projesini gerçekleştirmiştir.
 
2000-2006 yılları arasında Telsim’de çağrı merkezi yöneticiliği yapan Akdağ, Türkiye’de bayilerin ilk defa müşteri taleplerini gerçekleştirebileceği sistemlerin kurulumuna liderlik etmiştir. Telsim’de çeşitli kademelerde yöneticilik yapan Akdağ, 2006 yılında hem teknolojik altyapı hem de müşteri süreçleri odak noktasıyla şirketin Vodafone Türkiye’ye dönüşümünde aktif rol almıştır ve 2012 yılına kadar müşteri hizmetleri dönüşümüne liderlik etmiştir.  
  
2013 yılında Avea’ya transfer olan Akdağ, 2015 yılına kadar bireysel ve kurumsal müşteri hizmetlerinden sorumlu olarak Müşteri Operasyonları Direktörlüğü görevini yürütmüştür. Bu süreç içerisinde çağrı merkezi operasyonlarının servis merkezinden satış ve servis merkezine dönüşümünü gerçekleştirmiş olan Akdağ, mevcuda ilave olarak telesatış ve müşteri bağlılığı operasyonlarını da kurmuş ve yönetmiştir. Çoklu şehir ve lokasyon yapısını hayata geçirmiş olan Akdağ 2015 yılında Türk Telekom marka birleşmesi ile tüm grup operasyonlarından sorumlu olmuştur.
 
2015-2020 yılları arasında tüm markaların müşteri hizmetleri ve çağrı merkezleri birleşmesine liderlik etmiştir. Inbound, BackOffice, telesatış ve tahsilat operasyonlarını yeni baştan kurgulamış olan Akdağ, Türkiye genelinde 9.500 kişilik mobil, internet, ev telefonu ve IP TV çağrı merkezi operasyonlarını yönetmiştir. Bu süreçte yeni müşteri satış operasyonlarını hayata geçiren Akdağ, çağrı merkezi kanalının grubun önemli bir satış ve gelir oluşturan kanalı olmasını sağlamıştır.
 
2020 yılında Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Türk Telekom Grubu’na bağlı AssisTT’e  geçen Akdağ,  Türkiye genelinde 23 ilde 29 lokasyonda 14.000’e yakın çalışandan oluşan müşteri hizmetleri operasyonlarını yönetmiştir. Operasyonel ve finansal hedeflerin gerçekleştirilmesinin yanında müşteri sözleşmelerinde yer alan KPI’ların ve beklenilen müşteri deneyiminin hizmete yansıtılmasını sağlanmıştır.
 
Eniz Akdağ, Türkiye Çağrı Merkezi Ödülleri (Call Center Awards) komitesi üyeliği, Stevie Ödülleri (Help and Support kategorisi) jüri başkanlığı, Türkiye Çağrı Merkezleri Derneği’nde iki dönem yönetim kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı yapmıştır.