Alp Kohen

Kurucu - Yönetici

Çağrı Merkezi ve Telesatış Yönetimi ile Müşteri Hizmetleri ve Müşteri Sadakati stratejilerinin oluşturulmasında uluslararası platformlarda uzmanlaşmış olan Kohen, UNIQ Eğitim ve Danışmanlık şirketinin kurucu ve yöneticisidir.

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İş İdaresi Bölümünden mezun olan Kohen, master programını İngiltere'de Surrey Üniversitesi Uluslararası Otel Yönetimi Bölümü'nde tamamlamıştır. İş yaşamına 1992-94 yılları arasında hizmet verdiği İstanbul Conrad Otel'de Kurumsal Satış Sorumlusu olarak başlayan Kohen, aynı kuruluşta Kurumsal Satış Yöneticiliğine yükselerek hedef ve stratejileri yeniden yapılandırmada etkin görev almıştır.

1995-96 yılları arasında DHL Worldwide Express'te üst düzey müşteri ve pazarlardan sorumlu olarak yöneticilik yapan Kohen, tüm Türkiye'yi kapsayan "Satış ve Pazarlama Sistemi" projesini tam yetkiyle yönetmiştir. 1996-98 yılları arasında DHL Türkiye Müşteri Hizmetleri Yöneticisi olarak görev alan Kohen, kurumun çağrı merkezi ve satış sonrası hizmetlerini üstlenmiştir. Hizmet kalitesini ve standartları geliştiren Kohen, çağrı merkezi uygulamalarını hayata geçirmiş ve aynı dönemde "Müşteri Sadakati Değerlendirme ve Geliştirme" projesini de ülke çapında yürütmüştür. 1998-1999 yıllarında DHL Hollanda Çağrı Merkezi Yöneticiliğine atanan Kohen, Çağrı Merkezi sektöründe kurumun stratejik karar alma mekanizmalarında etkin rol almıştır. Kohen, Satış ve Pazarlama Yöneticiliğinin yanı sıra, satış sistemleri kurulmasında görev almış, yurt içi ve yurtdışında Çağrı Merkezi ve Telesatış birimlerinin üst düzey yöneticiliğinde bulunmuştur.

2000 - 2007 arasında Sistema Yönetim ve Bilgi Çözümleri şirketinin Yönetici Ortaklığı görevini sürdürmüş olan Kohen, bu dönemde çeşitli şirketlere yönetim danışmanlığının yanı sıra özellikle çağrı merkezleri  ile ilgili pek çok firmaya danışmanlık ve yönetici seviyesinde eğitim hizmetleri sunmuştur.

2005 yılında bir outsourcing firması olan Connect Çağrı Merkezi Çözümleri şirketini kurmuş, yurt içi ve yurt dışından bankacılık, telekomünikasyon, bilişim, mağazacılık, sağlık gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren müşterilerine çözüm ortağı olarak başarılı projelere imza atmıştır. Kohen, 2007 senesinde Connect'in satışını gerçekleştirdikten sonra aynı yıl UNIQ Eğitim ve Danışmanlık'ı faaliyete geçirmiştir. Kohen, çağrı merkezi yönetimiyle ilgili konularda makaleler yazmakta, konferanslara konuşmacı olarak katılmakta, çağrı merkezlerine çeşitli seviyelerde danışmanlık hizmeti vermekte ve yönetici kademeleri için eğitim programları geliştirerek sunmaktadır. Alp Kohen, Türkiye Çağrı Merkezi Ödülleri (Call Center Awards) komitesi jüri üyesidir ve yayımlanmış iki kitabı bulunmaktadır.